Folytatódik a „Dúdoltam én..." sorozat
2010-ben is folytatódik a nagysikerű sorozat, melynek célja az, hogy az elmúlt harminc év népdalénekeseinek pályáját tanítványaikkal, követőikkel egy-egy estébe tömörítve mutatassa be.
Február 26-án, pénteken este Krulik Zoltán zeneszerző, szövegíró, a magyarországi ethno-folk-világzene egyik legkiválóbb képviselője a Magyar Állami Népi Együttes zenekara és a Makám zenészeinek segítségével idézte fel pályafutása főbb állomásait. Májusban pedig Majorosi Marianna, a népzenei élet egyik legismertebb énekesnője mutatkozik meg a sorozatban – kivételesen nem a Csík zenekar énekeseként.
A sorozat első fellépője Kallós Zoltán, a táncházmozgalom nagy öregje, a Kossuth-díjjal, Corvin-lánccal kitüntetett tudós nyitotta 2008 szeptemberében. Őt Fábián Éva, Berecz András, Sebő Ferenc, Kiss Ferenc és Szvorák Katalin követték.
Helyszín: Hagyományok Háza színházterme (1011 Budapest, Corvin tér 8.)
Kezdési idő: 19 óra
Jegyár előadásonként:
1800 Ft,
diákoknak, nyugdíjasoknak, táncegyütteseknek: 1000 Ft
Jegyigénylés: 06-1/225-6056
További bérleteink és előadássorozataink
A sorozat előadásai 2008/2009-ben
2008. szeptember 26.: Kallós Zoltán
A sorozatot Kallós Zoltán, a táncházmozgalom nagy öregje, a Kossuth-díjjal, Corvin-lánccal kitüntetett tudós nyitotta. Kallós Zoli bácsi hosszú és eredményes életpályája során minden eszközt megragadott, hogy a népdalt visszavezesse a Kárpát-medencei magyar társadalom által kedvelt és mindennapos értékek közé. Válaszúti kúriája és kolozsvári lakása megkerülhetetlen támaszpontja lett az Erdély felfedezésére induló kutatóknak, zenészeknek, táncosoknak. Kiadványai, a Balladák könyvétől az általa felénekelt lemezekig a népdal szeretetéről és tökéletes ismeretéről tanúskodnak. Zoli bácsi énekes lemezei a Muzsikás együttessel felvett elsőtől kezdve ezért kerültek olyan hamar, és maradtak mindmáig az értékekre figyelők, az élményre fogékonyak figyelmének középpontjába. Vannak olyan énekek, amelyeket mindannyian dúdolunk, de csak kevesen tudják, hogy Zoli bácsinak köszönhetjük, aki nem csak felgyűjtötte, de saját hangján közre is adta őket. A „Fordulj, kedves lovam...", a „Válaszúti hegyet fújdogálja a szél...", a „Hallod-e te szelídecske..." és a többi közkedvelt, szebbnél-szebb népdal is elhangzott ezen az estén, ahol nem csak Kallós Zoltán vagy fiatal tanítványai énekeltek, de dúdoltuk mi, a közönség is Kallós kedves dalait.
Közreműködtek: Enyedi Ágnes, Hetényi Milán, Enyedi Tamás, Juhász Dénes és a Magyar Állami Népi Együttes zenekara Pál István „Szalonna" és Gombai Tamás vezetésével.
2008. november 28.: Fábián Éva
Fábián Éva nem csak a Kalamajka énekeseként, de a stílusos éneklés oktatójaként is iskolát teremtett. Bukovinai székely származása és tolnai gyökerei lehetővé tették számára, hogy előadóművészetében hitelesen megjelenítse a teljes magyar nyelvterület legszebb dalait. Az este folyamán közreműködtek a Kalamajka Együttes, Juhász Zoltán és Sáringer Kálmán, az Óbudai Népzeneiskola növendékei, a Fiastyúk Énekegyüttes, valamint a Magyar Állami Népi Együttes zenekara Pál István „Szalonna" és Gombai Tamás vezetésével. Az este folyamán, bár a zenéé volt a főszerep, nem volt hiány mesében, anekdotában sem.
2009. január 17.: Berecz András
„Életem különféle vargabetűi, hajtűkanyarszerű fordulatai után, melyek során rakodó segédmunkás, erdőművelő, útkarbantartó is voltam, hajszolt embertársaim örömét keresgélő énekes, mesemondó lettem. Óvodásoktól nyugdíjasokig, nevelőintézettől parókiáig mindenféle rendű és rangú ember »használ« - hazám az elszakadt részekkel, és a diaspóra is. Kedves dalaim és meséim a honát kereső és a nagyon szerelmes ember hallomásai, látomásai. Felnőttekhez szólnak inkább." - írja magáról Berecz András.
Műsorában közönségünk megtapasztalhatta mindazt, ami miatt Berecz közkedvelt lett: a csavaros, de mindenkihez szóló, szívben koppanó gondolatokat és az általa előadott népdalok semmivel össze nem téveszthető ízét, mindenkit megszólító üzenetét.
Közreműködtek: Hetényi Milán, Gombai Tamás, Doór Róbert, Kelemen László és Szabó Dániel
Építészként kezdte pályáját, majd némi módosulással zenészként, zeneszerzőként tevékenykedett, s eközben lett a hazai táncházmozgalom egyik elindítója. Az énekelt verseket népdalok tarkították műsoraiban, amíg maga is rá nem döbbent, hogy ezek a régi énekelt vers túlélői. Színház, film, klubszervezés, táncházmozgalom, Hagyományok Háza szegélyezik a pályát, melyet Orbán Ottó a következő ironikus történettel illusztrált 1994-ben:
„Gyűjtőkörútján Furfangos Sebő, minthogy épp ott estvéledett rá, megállott a Magyar Tudományos Akadémia előtt. Benyit, hát, uramfia, ott ül peckesen mind a százhúsz Akadémikusz, mint a verebek a sürgönydróton.
- Aztán azt tudják-e kendtek - kérdi tőlük Furfangos Sebő -, hogy miben egyezik a jó asszony meg a jó csizma?
Nem tudta biz azt egyikük se.
- Hát abban, hogy se szűk, se bő - mond Furfangos Sebő -, hanem épp passzentos.
No támadt erre haddelhadd, de még milyen! Ahány Akadémikusz, mind egymás szavába prelegált, deklamált, kandidált, doktorált, delegált.
- Akkor hát... izé... ez egy igazi... egy hamisítatlan... népi... na, minek is mondják?
Észre sem vették, hogy Furfangos Sebő fürgén kipattan az útra és indul tovább.
Ment a zsákjába csillagfényt gyűjteni."
Az eddigi életpályát bemutató est folyamán állandó zenésztársain, a Sebő-együttes volt és jelenlegi tagjain (Barvich Iván, Nagy Albert, Perger László) kívül a szokásos módon színpadra lépett a Magyar Állami Népi Együttes zenekara, a tanítványokat pedig Török Tilla képviselte.
2009. szeptember 20.: Kiss Ferenc
Kiss Ferenc zenész, zeneszerző, szövegíró, népzenegyűjtő és kiadó. Húsz éven át muzsikált a Vízöntő együttesben, a legendás Kolinda alapító tagja volt, az Etnofon Népzenei Kiadó művészeti vezetője. Mint zeneszerző, a világzene magyar vonulatában markáns irányzatot képvisel.
Közreműködtek: Herczku Ágnes (ének), Gombai Tamás (hegedű), Babos Károly (ütős hangszerek), Huszár Mihály (basszusgitár, nagybőgő), Küttel Dávid (harmonika, szintetizátor), Szokolay Dongó Balázs (fúvós hangszerek)
2009. november 13.: Szvorák Katalin
A kivételes tehetségű felvidéki születésű énekesnő, Szvorák Katalin műsorával folytatódott a nagysikerű sorozat. Közreműködtek: Andrejszki Judit (ének, csembaló, orgona), Pejtsik Péter (cselló) és a Magyar Állami Népi Együttes zenekara Gombai Tamással, továbbá vendégként megszólal néhány ifjú tanítvány a Jassó testvérek (Margit és Gellért), a Sasvári testvérek (Borcsa, Berci és Marci), Farkas Enikő, Lindner Zsófi, Tamási Rebeka, Tímár Sára és Völner Eszter.
- A Hagyományok Házáról
- Magyar Állami Népi Együttes
- Folklórdokumentációs Könyvtár
- Népművészeti Módszertani Műhely
- Páva minősítő
- Fölszállott a páva
- Muzsikáló Magyarország
- Virtuális Hagyományok Háza
- Média Műhely
- Hagyományok Háza Hálózat
- Nemzetközi kapcsolatok
- Otthonról haza