Felhívás
Népi előadó-művészeti alkotások minősítésére
és
Nagy Pávás Népi Előadóművész, Pávás Népi Előadóművész, Nagy Pávás Népi Előadó-művészeti Együttes és Pávás Népi Előadó-művészeti Együttes minősítő cím elnyerésére
Az 530/2017. (XII. 29.) Korm. rendelet értelmében a Hagyományok Háza a népi előadó-művészeti alkotások minősíttetésére és népi előadó-művészeti minősítő cím elnyerésére felhívást tesz közzé.
A minősítő cím elnyerésének menete
A cím elnyerése kétlépcsős.
Első lépésként az alkotásokat kell minősíttetni a Hagyományok Háza által szervezett Páva-minősítésen.
Ha a jelentkező már rendelkezik Páva- vagy Nagy Páva - minősítésű alkotással, akkor második lépésként benyújthatja kérelmét a személyére, illetve együttesére vonatkozó minősítő cím elnyerésére.
Kérjük, olvassa végig figyelmesen a tájékoztatót!
Első lépés: az alkotás minősítése
A népi előadó-művészeti alkotások minősítésére a Hagyományok Háza főigazgatója minősítő zsűrit kér fel. A zsűri véleményezi a minősítés céljából benyújtott alkotásokat. Az alkotás a minősítés során Nagy Páva vagy Páva besorolást kaphat.
A minősítés kritériumai:
A szakmai, művészeti megvalósítás és a népi előadó-művészet továbbéltetésében, a magyar nemzeti, illetve magyarországi nemzetiségi kulturális identitás erősítésében, a kulturális érték- és mintaközvetítésben betöltött szerep, a népművészeti hagyományok őrzésének komplexitása, az előadóművészi színvonal és a folklorisztikai hitelesség.
Nagy Páva minősítési besorolást kap az a népi előadó-művészeti alkotás, amely egyedi jellegű, kiemelkedő művészi értéket képvisel, magas színvonalon jeleníti meg a magyar, illetve valamely magyarországi nemzetiség népművészeti hagyományait, a hagyományos stíluselemeket és technikai megvalósítása, előadói színvonala és folklorisztikai hitelessége kifogástalan.
Páva minősítési besorolást kap az a népi előadó-művészeti alkotás, amely esztétikai és technikai szempontból is színvonalasan, folklorisztikailag hitelesen jeleníti meg a hagyományos stíluselemeket.
Pályázók köre:
A kérelmezők népzene, néptánc és népmese szakágakban adhatják be kérelmüket, hagyományőrző, revival amatőr és hivatásos kategóriában, az alábbi korhatári megkötésekkel:
Néptánc:
1. Néptáncos szólista / táncospár kategória, alsó korhatára: betöltött 18. életév. (Táncospárok esetében is személyenként szükséges a kérelem adatlapok kitöltése!)
2. Hagyományőrző néptáncos szólista / táncospár kategória, alsó korhatára: betöltött 18. életév. (Táncospárok esetében is személyenként szükséges a kérelem adatlapok kitöltése!)
3. Felnőtt amatőr néptáncegyüttes kategória, alsó korhatára: betöltött 18. életév
4. Hivatásos néptáncegyüttes
5. Hagyományőrző néptáncegyüttes kategória, alsó korhatára: nincs megkötés
6. Gyermek néptáncegyüttes kategória, korhatári megkötése: 6-17 év között
7. Hagyományőrző gyermek néptáncegyüttes kategória, korhatári megkötése: 6-17 év között
Népzene:
8. Népzenei együttes kategória, alsó korhatára: betöltött 14. életév
9. Hagyományőrző népzenei együttes kategória, alsó korhatára: betöltött 14. életév
10. Népi énekegyüttes kategória, alsó korhatára: betöltött 14. életév
11. Hagyományőrző népi énekegyüttes kategória, alsó korhatára: betöltött 14. életév
12. Hangszeres szólista kategória, alsó korhatára: betöltött 18. életév
13. Hagyományőrző hangszeres szólista kategória, alsó korhatára: betöltött 18. életév
14. Népi énekes szólista kategória, alsó korhatára: betöltött 18. életév
15. Hagyományőrző népi énekes szólista kategória, alsó korhatára: betöltött 18. életév
Népmese:
16. Mesemondó kategória, alsó korhatára: betöltött 18. életév
Az alsó korhatárától eltérés csak csoportos jelentkezők esetében lehetséges, azzal a megkötéssel, hogy a társulat legfeljebb 20%-át kitevő tagok lehetnek idősebbek vagy fiatalabbak, és legfeljebb két évvel.
Az alkotás minősítését kérelem benyújtásával kell kezdeményezni.
Az alkotások minősítésének igazgatási szolgáltatási díja alkotásonként 1.500 Ft. A befizetés módjáról részletes tájékoztatót itt olvashat.
Az alkotás meghatározása szakáganként eltérő. Kérjük, olvassa el az alábbi tájékoztatót az alkotások meghatározásáról!
A kérelem benyújtásának határideje:
2018. október 4., csütörtök 24:00
A kérelem online felületen nyújtható be, emellett a kitöltött kérelmet aláírva postai úton is be kell küldeni.
Postacím: 1251 Budapest, Pf. 23.
ONLINE ADATLAP
A kérelemhez mellékelni kell a szakáganként meghatározott terjedelmű és tartalmú videómellékletet. A videómelléklet kritériumai és a benyújtás módja itt olvasható.
A videón megküldött alkotások alapján a zsűri dönt arról, hogy melyik alkotásokat engedi tovább a színpadi bemutatóra, és melyeket utasítja el. Az elutasított alkotásokról az elutasítás szakmai indoklását a kérelmező e-mailben megkapja.
A színpadi bemutató alkalmával a videón előzetesen megküldött alkotások közül csak azokat kell bemutatni, amelyek minősítését kéri a kérelmező. Az egyes szakágakban eltérő a színpadi produkciók követelményrendszere. A bemutatót követően a zsűri szóban is értékeli a bemutatott alkotásokat, jegyzőkönyvet készít, és kiosztja a Nagy Páva, illetve Páva minősítéseket. A zsűrizett alkotások zsűriszámot kapnak.
A színpadi bemutatóhoz a Hagyományok Háza műszakot, színpadbejárási lehetőséget, emellett igény esetén a táncos produkciókhoz vonós zenekart biztosít.
A színpadi bemutató helyszíne és időpontja:
Hagyományok Háza, Budapest, 2018. november 2-4.
Második lépés: a Nagy Pávás Népi Előadóművész, Pávás Népi Előadóművész, Nagy Pávás Népi Előadó-művészeti Együttes és Pávás Népi Előadó-művészeti Együttes minősítő cím kérelmezése
Az a népi előadóművész vagy népi előadó-művészeti együttes, amely egy vagy több alkotására már Nagy Páva vagy Páva minősítést kapott, és megfelel az alább felsorolt kritériumoknak, egy későbbi eljárás keretében kérelmezheti a minősítő címet.
1. A Nagy Pávás Népi Előadóművész vagy Nagy Pávás Népi Előadó-művészeti Együttes minősítő cím elnyerésének folyamata:
Amennyiben az előadóművész vagy előadó-művészeti együttes a Hagyományok Háza minősítőjén Nagy Páva minősítést kapott, és az előadóművész vagy előadó-művészeti együttes az alábbi feltételeknek megfelel:
- Népművészet Mestere vagy Népművészet Ifjú Mestere kitüntető címmel rendelkezik (együttes esetén legalább két tagja) vagy
- Kossuth-díjban, állami díjban vagy a kultúráért felelős miniszter által adományozható művészeti díjban részesült vagy
- országos szakmai szervezet által szervezett és a testület ügyrendjében elismert – a minősítő cím adományozására irányuló kérelmet megelőző három éven belül szerzett – minősítés két legmagasabb fokozatának egyikével rendelkezik;
benyújthatja kérelmét a Nagy Pávás Népi Előadóművész vagy Nagy Pávás Népi Előadó-művészeti Együttes minősítő cím elnyerésére.
2. A Pávás Népi Előadóművész és Pávás Népi Előadó-művészeti Együttes minősítő cím elnyerésének folyamata:
Amennyiben az előadóművész vagy előadó-művészeti együttes a Hagyományok Háza minősítőjén Páva minősítést kapott, és országos szakmai szervezet által szervezett és a testület ügyrendjében elismert – a minősítő cím adományozására irányuló kérelmet megelőző három éven belül szerzett – minősítéssel rendelkezik,
benyújthatja kérelmét a Pávás Népi Előadóművész vagy Pávás Népi Előadó-művészeti Együttes minősítő cím elnyerésére.
A minősítő cím adományozását kérelem benyújtásával kell kezdeményezni. Emellett a kitöltött kérelmet postai úton is be kell nyújtani az alábbi mellékletekkel együtt:
- szakmai önéletrajz, illetve szervezet esetén a szervezet tevékenységének bemutatása a képviseletre jogosult aláírásával
- személyazonosításra alkalmas igazolvány és lakcímkártya másolata
- két db 3,5x4,5 cm-es igazolványkép – szervezet esetén a logó (amennyiben rendelkezik logóval)
- Nagy Pávás Népi Előadóművész vagy Előadó-művészeti Együttes minősítő cím esetén a Népművészet Mestere vagy Népművészet Ifjú Mestere cím; vagy Kossuth-díj, állami díj vagy a kultúráért felelős miniszter által adományozható művészeti díj; vagy országos szakmai szervezet által szervezett és a testület ügyrendjében elismert – a minősítő cím adományozására irányuló kérelmet megelőző három éven belül szerzett – minősítés oklevelének másolata
- Pávás Népi Előadóművész esetén országos szakmai szervezet által szervezett és a testület ügyrendjében elismert – a minősítő cím adományozására irányuló kérelmet megelőző három éven belül szerzett – minősítés oklevelének másolata
A benyújtott kérelmeket a 9 tagú Népi Előadó-művészeti Tanácsadó Testület bírálja el, és javaslatát a Hagyományok Háza főigazgatója elé terjeszti, aki dönt a minősítő címek adományozásáról.
Az igazolvány 5 évre adható ki, érvényességi ideje legfeljebb 3 alkalommal, 5-5 évre meghosszabbítható. Meghosszabbításának feltétele, hogy a minősítő cím jogosultja az igazolvány kiállítását követő 5 évben alkotásait minősítteti, amely során alkotása legalább egy alkalommal Nagy Páva és két alkalommal Páva minősítést kap. Természetes személy részére az igazolványt a negyedik alkalommal történő meghosszabbítás esetén határozatlan időre kell kiadni.
A minősítő címek nyilvántartását a Hagyományok Háza a honlapján közzéteszi.
További információ:
szakmai kérdésekben:
Népművészeti Módszertani Műhely
dr. Dóka Krisztina
doka.krisztina@hagyomanyokhaza.hu
(+36 1) 225 6019
technikai kérdésekben:
Szilárd Katalin
szilard.katalin@hagyomanyokhaza.hu
+36 70 379 1106
- A Hagyományok Házáról
- Magyar Állami Népi Együttes
- Folklórdokumentációs Könyvtár
- Népművészeti Módszertani Műhely
- Páva minősítő
- Fölszállott a páva
- Muzsikáló Magyarország
- Virtuális Hagyományok Háza
- Média Műhely
- Hagyományok Háza Hálózat
- Nemzetközi kapcsolatok
- Otthonról haza