La­jtha László, a zene­folk­lorista

A tudományos igényű magyar népzenekutatás és az összehasonlító népzenetudomány megteremtői között, Bartók és Kodály mellett a náluk mindössze egy évtizeddel fiatalabb Lajtha Lászlót tartjuk számon.
$2 000,00
    Release year
    2009
    ISBN Number
    9789637363405
    Publisher
    Language
    magyar
    Format
    Könyv B5
    Pages
    96 oldal
    Egy kiállítás képei és dokumentumai

    Halála 45. évfordulója alkalmából a Hagyományok Háza és a Néprajzi Múzeum közös kivitelezésében valósult meg a zenekutató Lajthát bemutató kiállítás.
    Lajtha László kutatói tevékenysége, a „folklorista mesterség” elsajátításától a néptánc és népi játékok iránti érdeklődésen keresztül eljutott a hangszeres zenekarok repertoárjának partitúrában való rögzítéséig, az interetnikus hatások vizsgálatáig, a népzene társadalmi szerepének tanulmányozásáig. Nem véletlen, hogy maga is próbálta többféleképpen meghatározni az általa művelt tudományt: zeneszociológia, népzene-biológia, antropomuzikológia. De nemcsak a kutatási módszerek sokfélesége jellemző rá, a bejárt terület nagysága is impozáns. A Székelyföldtől, Észak-Erdélyen át, a Felvidéken és az Alföldön keresztül a Dunántúlig gyűjtőként mindenhol megfordult. Földrajzi és műfaji „fehér foltok” feltárója, a mezőségi magyar népzene felfedezője, a vallásos népénekek feltérképezője. A kiállítás Lajtha kutatói munkásságának ezt a sokarcúságát próbálta megragadni, kiegészítve azzal a szemléletmóddal, amely a népzenének a műzenére tett hatásával kapcsolatos, s amely a zeneszerző Lajtha életművére is rányomta a bélyegét.
    Jelen kiadvány a Lajtha-kiállítás anyagának szerkesztett, bővített változata.

    Interested in other programmes?

    Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.