Kata­logizálás

Folklórarchiváló Rendszer

A különböző eredeti hordozókról digitalizált és archivált médiatartalmakat feltöltjük a Folklórarchiváló Rendszerbe. Ennek két fő része: a médiaarchívum és a folyamatosan bővülő tezaurusz.

A tezaurusz

A tezaurusz adatbázis a folklórral kapcsolatos fogalmak rendszere. Kifejezi a fogalmak közötti relációkat, alá-, fölé-, ill. mellérendelési viszonyokat, megjeleníti a szinonima és lásd még jellegű kapcsolatokat, nyelvi változatokat. Hasonlít egy fa- vagy könyvtárstruktúrához, de itt egy fogalom több másiknak is alárendeltje lehet, vagyis a tezaurusz polihierarchikus. 

A katalogizálók

A médiaarchívum és a tezaurusz között a szegmentáló felület segítségével a katalogizálók teremtenek kapcsolatot. A szegmentálóval a médiafájlokon szakaszokat (szegmenseket) jelölnek ki, majd ezekhez adatlapokat rendelnek. A felvételeken elhangzó, a gyűjtő által feljegyzett, valamint a katalogizálók által megállapított adatokat (pl. táncnév, hangszer, település, személyek) ezeken az adatlapokon rögzítik. A szegmensekre felvett adatok teszik kereshetővé a dalok, táncok, szokások egyes felvételeit. A keresés találatai tehát az egyes médiaszakaszok lesznek, azonban a találati lista első körben az ezeket tartalmazó gyűjtéseket, folklóreseményeket jeleníti meg a már leírt rekonstrukciós szemlélet miatt.

A médiaszegmensek

A katalogizálók által publikussá tett médiaszegmenseket lehet a webes felületen böngészni, keresni, lejátszani, megosztani. Ezt az anyagot szegmensenként le is lehet tölteni. A gyűjtés többi része (interjúszövegek, nem publikus szegmensek) nem érhetők el az interneten. Aki ezeket szeretné vizsgálni, kutatási engedélyt kell kérnie, aminek birtokában a Hagyományok Házában kollégáink segítségével az adott esemény teljes felvételét lejátszhatja, kijegyzetelheti, munkájához felhasználhatja.

Interested in other programmes?

Subscribe to our newsletter and be the first to hear about our events and training.