Mar­tin György Szak­könyv­tár és Folk­lór Ar­chí­vum

A Budai Vigadó épülete ad otthon a Martin György Szakkönyvtárnak és a Folklór Archívumnak. Célunk, hogy elősegítsük a népművészet társadalmi hasznosulását, jelenlétét a hazai kulturális életben és a köztudatban, és megteremtsük a dokumentációs hátterét a népzene és a néptánc élő és folyamatos visszatanulásának, és a tárgyi és szellemi néphagyomány minél szélesebb körű megismerésének.

Feladatunk

Fő feladatunk, hogy a Magyarországon felhalmozott, illetve a Kárpát-medence (esetenként távolabbi tájak) bármely etnikumához tartozó népzenei és néptáncgyűjtéseket, szövegfolklór-gyűjteményeket és néprajzi vonatkozású dokumentumokat megőrizzük, az állományvédelmi szempontoknak megfelelően tároljuk, digitálisan feldolgozzuk, internetes és hagyományos módon szolgáltassuk.

2022 év végi statisztikánk alapján a könyvtári állományunk több mint 26.000 kötetet és folyóiratot tesz ki; a Folklórarchívumban több mint 55.000 fénykép található, valamint az eredeti folklórgyűjtésekből 1100 órányi videó és közel 5000 órányi hangfelvétel került ezidáig feldolgozásra.

Történetünk

1896-ban egy magyar etnográfus, Vikár Béla Európában elsőként rögzített népdalokat fonográffal. Ezt követően Bartók Béla, Kodály Zoltán és Lajtha László, kiszélesítve a gyűjtéseket a Kárpát-medencében élő népekre, megteremtették a magyar etnomuzikológia és a nemzetközi összehasonlító folklórkutatás alapjait. A magasszintű tudományos feldolgozás mellett mindhárman arra törekedtek, hogy a gyűjtött népzenét a kortárs kultúrába is beépítsék, az oktatás és a közművelődés számára is elérhetővé tegyék. Tanítványaik egész sora haladt ezen az úton, köztük Martin György, a magyar néptánckutatás megalapozója, a tudományos kutatás és a folklórrevival mozgalmak szoros kapcsolatának élő megtestesítője. Ennek a kapcsolatnak az intézményesítését először az 1970-es évek folyamán kibontakozó táncházmozgalom, s az annak hatására megújuló színpadi néptáncmozgalom megnövekedett igényei sürgették. Így jött létre Martin személyes közbenjárásával 1981-ben a Néptáncosok Szakmai Háza. 

A Kárpát-medencei folklór iránti társadalmi érdeklődés – főleg 1990 után – tovább fokozódott, nemcsak Magyarországon, hanem világszerte. Ennek a megnövekedett igénynek kíván új intézményes keretet adni a 21. században a Martin György Szakkönyvtár és Folklór Archívum, amely a Néptáncosok Szakmai Háza dokumentációs anyagainak örököseként, a tudományos intézetekkel együttműködve, a korszerű digitális technika és az internet igénybevételével kívánja hozzáférhetővé tenni mindenki számára a kezdetektől napjainkig Magyarországon felhalmozott, a Kárpát-medence vagy akár távolabbi tájak bármely etnikumához tartozó népzenei- és néptáncgyűjtéseket.

Küldetésnyilatkozat 

A Martin György Szakkönyvtár a Hagyományok Háza keretein belül működő nyilvános szakkönyvtár. Tevékenységének célja, hogy a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997/CXL. Törvényben és a nyilvános könyvtárak jegyzékének vezetéséről szóló, 379/2017. (XII. 11.) Kormányrendeletben meghatározott alapkövetelmények biztosítása mellett működésével elősegítse a népművészet társadalmi hasznosulását, jelenlétét a hazai kulturális életben és a köztudatban, s megteremtse a dokumentációs hátterét a népzene és a néptánc élő és folyamatos visszatanulásának. Fő feladata, hogy a rendelkezésére álló eszközökkel segítséget adjon a népzenével, néptánccal, néprajzzal kapcsolatos elméleti és gyakorlati, valamint szakmai, tudományos és ismeretterjesztő munkához. A Használókat a könyvtári és a szakirodalmi tájékoztatás segítségével releváns információkkal látja el. Segíti a kutatómunkát, a felsőfokú képzésben résztvevők tanulmányait.

A Martin György Szakkönyvtár és a Folklór Archívum feladata továbbá, hogy a Gyűjtőköri Szabályzat szerint állományát szakszerűen és teljességre törekvően gyarapítsa, az állományába kerülő dokumentumok formai és tartalmi feltárását elvégezze, az állományvédelmi szempontokat figyelembe véve tárolja, valamint azok információtartalmát elérhetővé tegye. Az állomány adatairól és alakulásáról a könyvtár jelentési kötelezettséggel tartozik az Országos Széchényi Könyvtár, illetve a mindenkori szakminisztérium felé. Az állományában található és később bekerülő hagyatékokat különálló egységenként kezeli, és a hagyaték elhelyezésére vonatkozó szerződés betartásával, illetve a mindenkori szerzői jogi szabályok szerint szolgáltat belőle. A könyvtár és az archívum feladata megőrizni, az állományvédelmi szempontokat betartva tárolni, digitálisan feldolgozni, internetes és hagyományos módon közzétenni a Magyarországon felhalmozott, illetve a Kárpát-medence (esetenként távolabbi tájak) bármely etnikumához tartozó népzenei- és néptáncgyűjtéseket, szövegfolklórgyűjteményeket és néprajzi vonatkozású dokumentumokat.

Tíz me­sés év

Kiállítással emlékeznek a Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesületet megalapításának tizedik évfordulójára. 

 

Érdekel a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!