Nép­ha­gyo­mány he­ted­ízig­len 2013-2014 - a Ha­gyo­má­nyok Há­za a te­het­ség­gon­do­zá­sért

NTP-MKÖ-M-13-0002

 

A Nemzeti Tehetség Program által nyújtott támogatás összege: 8 000 000 Ft

Projekt időszaka: 2013. október 1. - 2014. június 30.

A néphagyomány különböző területein – néptánc, népzene, szövegfolklór, népi kézművesség – a Hagyományok Háza kipróbált, jó gyakorlataira építő, egyedülálló tárgyi és személyi lehetőségeit kiaknázó programcsomagot valósít meg. A program a néphagyomány iránt elkötelezett fiatal tehetségek számára meghirdetett projektelemek mellett a tehetséggondozásban érintett pedagógusok, szakemberek számára kínál továbbképzéseket. A Hagyományok Háza megalapítása óta különös gondot fordít a fiatalok tehetséggondozására. E területen végzett feladataink közé tartozik a Népművészet Ifjú Mestere pályázatok kihirdetése, lebonyolítása, a „Fölszállott a páva” televíziós vetélkedősorozat és kísérőprogramjainak szakmai mentorálása, hon- és népismereti tanulmányi verseny (Garabonciás és Forgószél) rendezése, a Figurás bérletes előadássorozat, melynek nemcsak nézői gyerekek, hanem a közreműködők is, akik a legtehetségesebb gyermek- és ifjúsági korú népzenészekből, néptáncosokból kerülnek ki, kézműves pályázatok, ahol a hagyományos kismesterségek mai, fiatal művelői mutathatják be mesterségbeli tudásukat.

A népművészet egyes területein – népi kézművesség, néptánc, énekes és hangszeres népzene, népmese – általános és középiskolás korú tehetséges fiatalok tematikus táborok és tehetséggondozó műhelyfoglalkozások keretében új ismeretekkel gazdagodnak, célunk a tehetség mind teljesebb kibontakoztatása, már meglévő jó gyakorlataink alkalmazásával és új módszerek kipróbálásával. A fiatalok tehetséggondozásával egyenrangú célunk a szakemberképzés: elméleti és gyakorlati képzésük a népművészet előbb felsorolt területein, módszertani felkészültségük elmélyítése, néprajzi és szakmai ismereteik gazdagítása annak érdekében, hogy a későbbiekben oktatómunkájukat, beleértve a tehetséggondozást, még hatékonyabban végezhessék.

Mindenekelőtt meglévő, évek során kiépült szakmai kapcsolatainkra építünk, de új, eddig csak ritkán elért célcsoportok bevonására is törekszünk. A roma fiatalok bevonása érdekében a pályázatban együttműködünk a Budapesti Montessori Általános Iskola és Gimnáziummal, valamint az intézményünkhöz közeli Bolyai Gyermekotthon iskoláskorú lakói számára szervezünk a tanév végeztével 5 napos, bejárós, komplex népművészeti tábort.

1. Gyermek-és ifjúsági tehetséggondozás

Beás roma mesterségek (famívesség, kosárfonás) bentlakásos tábor keretében, roma fiatalok számára.

Eszközös néptánc és történelmi tánc (hajdútánc, fegyvertánc) - néptáncos tehetséggondozó bentlakásos tábor

„Add tovább” tábor a művészetek iránt fogékony, állami gondozásban lévő fiatalok számára, élményközpontú, a gyerekek aktivitására és kreativitására építő, életkori sajátosságaikhoz igazodó komplex művészeti előadások és tevékenykedtető foglalkozások segítségével

„Figurás” sorozat keretében három különböző művészeti iskola tehetséges tanulói, a magyar nyelvterület egy-egy tájegységének (Jászság, Mezőség, Nyírség) gazdag, zenés-táncos hagyományaival, szokásaival, viseletével, gyermekjátékaival ismerkednek meg.

Forgószél és Garabonciás hon-és népismereti vetélkedő a több fordulós országos hon- és népismereti, népművészeti-néprajzi levelező versenyen a néphagyományok iránt különös érdeklődést mutató gyerekek tevékenykedtető, játékos, élvezetes feladatsorok, önálló kutató- és gyűjtőmunka által bővítik ismereteiket.

Tojásdíszítő tehetséggondozó tábor - többszínű maratott tojások készítése, a Kárpát-medence tojásdíszítés különböző módszereinek a megismerése, elsajátítása, az előadások és filmvetítések segítségével a különböző tájegységek húsvéti tojáskészítő emlékeinek a megismerése. A tábor végén az elkészített alkotásokból kiállítás készül.

Népi ékszerkészítő tehetséggondozó tábor a sárközi gyöngykultúra közelebbi megismertetése, előadások, filmvetítés, bemutatók és a különböző gyöngytípusok (pl. sárközi gyöngygallér, decsi nagyvirágos, szorítkó, csafring, stb.) elkészítése. A fiatalok megismerkedhetnek az ékszerek viselésmódjával, -időszakával, öltözékkiegészítő szerepükkel.  A tábor végén kiállítást rendezünk az elkészült munkákból.

2. Tehetséggondozásban érintett pedagógusok, szakemberek képzése, továbbképzése, szakmai segítése

a. Akkreditált képzések

Tájegységek játék- és táncszempontú ismerete tanfolyamunkkal közvetetten hatunk a tehetséggondozás folyamatára. 60 órás szakirányú továbbképzés keretében adunk módszertani, elméleti és gyakorlati ismereteket elsősorban néptáncoktatással foglalkozó tehetséggondozó pedagógusoknak, szakembereknek. A képzés során a hallgatók 2014. tavaszán a Zoborvidék játék- és táncanyagán keresztül sajátítják el a népi kultúra átadásának módszertani eszközeit.

Népi ének tanfolyam a résztvevői 60 órában elsajátítják a magyar népdaléneklésre jellemző hangképzési módot, képessé válnak annak megtanítására is. Megismerik a népdalelemzés szempontjait, átfogó tájékozottságot szereznek a magyar népzenei dialektusokról, képesek lesznek bemutatni és növendékeinek is megtanítani az öt nagy (dunántúli, felvidéki, tiszavidéki, erdélyi és moldvai) népzenei dialektusra jellemző díszítésmódokat.

Népmesemondás-tanfolyam a magyar népmese hiteles, stílusos előadásához szükséges elméleti, gyakorlati és módszertani felkészítést, a mesemondáshoz kapcsolódó néprajzi, irodalmi és előadói ismeretek elsajátítását tűzte ki célul.

b. Szakmai továbbképzések, konzultációk

Gyöngyfűző továbbképzés a Kárpát-medence területén élő magyarság és a mellettük élő nemzetiségek népi ékszereiről, a hagyományos fűzési technikákból, záródási megoldásokból, napjainkban is hordható ékszerek készítése. A képzés kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a részvevők tudjanak mintát rajzolni, a megismert hagyományos források alapján egyéni terveket, színterveket készíteni.

Hétvégi továbbképzés a népi kézművesség 3 területén - nemezelés, bőrművesség, szálasanyag-megmunkálás: az előadássorozat a néphagyomány és az anyagi kultúra területén a kézműves tevékenységek szakmai koordinálását, oktatását, továbbképzési lehetőségeit vállalja fel, a szakmai kapcsolatok éltetésével és az alkotóközösségek támogatásával országosan összefogja a magyar kézműves társadalmat, amivel hiánypótló feladatot lát el.

Citerás továbbképzés: célja, elsősorban az alap- és közép- és (érintőlegesen) a felsőfokú citeraoktatás módszertani, szakdidaktikai kérdéseinek feldolgozása. Az előadások tematikája többek között magában foglalja az egyes technikai elemek tanításának módját, sorrendjét, egymásra épülését, a hangszer kapcsolatát az énekléssel és más hangszerekkel, a citerazenekarok szakmai elfogadásához és elismeréséhez vezető alternatívákat. A képzéshez hiánypótló oktatási segédanyagot készítünk. A népzeneoktatás fontos eleme a még élő, adatközlő mesterekkel való személyes találkozás.

Népmese-továbbképzés: A Hagyományok Háza beszélgetéssorozata a mai, élő népmesemondás jó gyakorlatait mutatja be, a meghívott mesemondók vagy mesegyűjtők és a közönség közti interaktív együtt-gondolkodással, közte egy workshoppal a népmesemondó versenyek felkészítő tanárai számára.

A projekt részleteiről bővebb tájékoztatás:

Projektmenedzser: Sándor Ildikó

Koordinátorok: Németh Nóra, Legeza Márta

 (+36 1) 225 6067, 225 6086

Szár­nya­ló ze­nei öt­le­tek

Május 2-án ismét izgalmas zenei kísérletnek lehetünk szem- és fültanúi, a Hagyományok Háza Népzenei inkubátor programjában, ezúttal ugyanis három tehetséges és kreatív népzenész öltöztet új köntösbe egy közismert magyar népmesét, A szorgalmas és a rest leány történetét. A Cinka triót Paár Julcsi mentorálja.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!