Ta­nul­mány­úton Dá­ni­á­ban

Hetedik alkalommal jártam Dániában Erasmus+ műhelymunkán (az elmúlt 5 évben négyszer, idén harmadik alkalommal), eddig egyénileg pályázva, ezúttal a Hagyományok Háza Felnőttoktatási mobilitási pályázatának keretein belül.

Mit adhat hetedik alkalommal is egy intenzív műhelymunka ugyanabban az országban, ráadásul ugyanannál a mesternél, akit egyébként a nemzetközi szakma nagyra becsül, tisztel és elismer tudásáért, különleges ízléssel és precizitással fonott tárgyaiért?

Az elsajátított technikák rögzülését, elmélyült alkotásra való lehetőséget, belső utat, életre szóló tapasztalatot, inspiráló gondolatokat, betekintést egy másik kultúrába, helyi szokásokba és nem utolsó sorban a barátság, kötődés erősödését, egymás iránti tisztelet és megbecsülés megélésének örömét, lélek csiszolódását. A mostani kurzuson egy korábban „mumusnak”, kihívásnak számító technikát tanultam tőle, a burkina fonást, mellyel kisebb asztali tárolók, konyhai, fürdőszobai kosárkák, oldaltáskák készülhetnek.

Erasmus MÁrti

De jól esett újra fonni olyan technikákat is, melyeket korábban tanultam, melyek már beépültek fonási gyakorlatomba, de mégis ritkán adódik lehetőség, hogy a kinti csodálatos színű vesszővel fonhassam meg őket. Ez alkalommal tehát a burkina és fiching fonás, illetve különféle tálcafonás volt fókuszban, kisebb, nagyobb tárolók készültek. Reggeltől estig fontunk a csodálatos műhelyben vagy a madárcsicsergéstől kedves kertben. Örök hála mesteremnek, Anne-Mette Hjornholmnak és kedves családjának, Horváth Katának a közös élményekért és Dániának a gazdagító szakmai és emberi tapasztalatokért!

Erasmus MÁrti

Az Erasmus+ Felnőttoktatási pályázatok során megfogalmazott közös célok európai értékek: hagyományőrző szervezetek egymás felé való nyitása, összefogása, szakmai megerősítése a közös projektek által, hosszú távú szakmai kapcsolat kialakítása, jövőbeni ápolása, felbecsülhetetlen értékű tapasztalatcseréje. A mobilitás során bepillanthattam egy dán család életébe, egy vidéki, fűztermesztéssel és felnőttek oktatásával foglalkozó családi kisvállalkozás működésébe, nagy tudású mester kurzusán vehettem részt, ahol rajtam kívül dán, holland és magyar, már gyakorlattal rendelkező diákok vettek részt.

Erasmus MÁrti

Ez a többnapos nyári kurzus lehetőséget adott, hogy megfigyeljem mesterem felnőttoktatási gyakorlatát, hogyan, milyen módszerekkel tanítja diákjait, fénykép és videódokumentációt készítsek a munkafázisokról, hogy a hazai oktatási gyakorlat fejlesztéséhez szükséges gyakorlati ismereteket, módszereket, hatékony praktikákat elsajátítsam, szakmai tudást megszerezzem, valamint oktatásmódszertanban tanuljak újat, új fonási technikákat ismerjek meg.

Erasmus MÁrti

Az elmúlt években a családi kisvállalkozás, a Human Sanat Bt. keretein belül több Erasmus+ Felnőttoktatási Mobilitási projektben vettem részt, melynek köszönhetően Európa számos országába eljuthattam, hogy gyakorlati műhelymunkák során technikai tudásomat fejlesszem, új fonásmódokat sajátítsak el, módszertani ismereteimet gazdagítsam. Európa legjelesebb kosárfonó mestereitől tanulhattam hazánkban alig ismert vagy teljesen újszerű technikákat, Európa legnagyobb nemzetközi kosárfonó találkozóin, vásárain vehettem részt, ahol még több kosárfonóval ismerkedhettem meg. Több külföldi kosármúzeumot és gyűjteményt kereshettem fel, így betekintést szerezhettem az európai kosárfonási hagyományba. Dániában, Norvégiában, Svédországban, Franciaországban és Olaszországban töltött műhelymunkák során nemzetközi viszonylatban is kiváló alkotóktól, kézművesektől leshettem el olyan fogásokat, fonásmódokat, melyet mai napig alkalmazok munkáimban.

Erasmus MÁrti

A megszerzett tudást műhelymunkák során, táborokban, szakköri keretek között oszthattam meg felnőtt tanulóimmal. A külföldön fonott kosaraimat több kiállításon tekinthették meg az érdeklődők, az ország különböző vidékein tartottam előadást a mobilitások során szerzett élményeimről, tapasztalataimról. Más munkakultúrákba kaptam betekintést, csodálatos műhelykörnyezetben, kiváló minőségű és sokszínű fűzvesszővel dolgozhattam, egyéb anyagkombinációkkal kísérletezhettem. A támogatásból kiváló kosárfonó eszközöket is megvásároltam, melyeket nagy becsben fogok őrizni életem végéig. Rengeteg kosárfonó szakkönyvet is beszereztem, melyekben a képek és ábrák segítségével további inspirációt nyerhetek, és melyeket oktatási segédanyagként tudok használni munkám során. Angol nyelvi tudásom és szakszókincsem is rengeteget fejlődött ezeknek a kintléteknek köszönhetően.

Erasmus MÁrti

Ezeknek az utaknak a legnagyobb értéke és hozadéka talán mégis az, hogy nemcsak szakmai kapcsolataim bővültek, de barátsággá formálódtak, hiszen legtöbb esetben a fogadó szervezet kosárfonójának családjánál történt az elszállásolás, családjukkal együtt ettünk, megtapasztalhattuk, mennyire nyitottak, befogadóak vendéglátóink más kultúrákkal, szokásokkal. A megszerzett kézzelfogható tudás, az elsajátított technikák mellett egy olyan inspiráló világba kapok bepillantást, amely szemléletemet, világlátásomat formálja, életre szóló útravalóval lát el, a nemzetközi szakmai közösség részévé válhatok, nemcsak, hogy megismerhetem ezeket a kiváló alkotókat, hanem évről évre erősödő emberi kötődéseink a szakma szeretetében, a kosárfonás iránti elkötelezettségben éltetnek egy nagy múltú kézműves szakmát.  

Erasmus MÁrti

Dániában minden alkalommal rácsodálkozom arra, hogy milyen harmonikus, békés, szeretetteljes és természetközeli életet élnek fogadóim idilli környezetben, több hektáros területen, madárcsivitelés közepette. Rendkívül hasznos, tartalmas napokat töltök náluk, aktív alkotómunkával. Legtöbb esetben reggeltől estig fonunk, óriási munka elkészíteni egy- egy tárgyat, székeket, de hihetetlenül boldog érzés saját készítésű kosaraddal piacra járni, vagy lakásban használni, saját kerti székedben üldögélni.

Erasmus MÁrti

Ezek az utak kaput nyitottak egy csodálatos világra, fonódások szövődtek nemcsak a fűzszálak között, de szakmájuk szeretetében élő, felnőttek oktatásban, kézműves mesterségük népszerűsítésében elkötelezett szakemberek között is.

Legeza Márta

 

Erasmus_logo

 

Szár­nya­ló ze­nei öt­le­tek

Május 2-án ismét izgalmas zenei kísérletnek lehetünk szem- és fültanúi, a Hagyományok Háza Népzenei inkubátor programjában, ezúttal ugyanis három tehetséges és kreatív népzenész öltöztet új köntösbe egy közismert magyar népmesét, A szorgalmas és a rest leány történetét. A Cinka triót Paár Julcsi mentorálja.

Érdekli a többi műsor?

Iratkozzon fel hírlevelünkre, és értesüljön elsőként rendezvényeinkről, képzéseinkről!